23 grudnia kierowcy pierwszy mogli przejechać północną obwodnicą Bełchatowa.

To z pewnością doskonały prezent dla kierowców, tym bardziej, że inwestycję oddano ze sporym wyprzedzeniem. Planowo obwodnica północna miała być oddana do użytku z końcem kwietnia 2017 roku. Wykonawca - firma Budimex od początku prac wyprzedzała jednak założony harmonogram, jak niejednokrotnie podkreślali budowlańcy – sprzyjała ku temu pogoda, zwłaszcza ubiegłoroczna, łagodna zima. Prace na obwodnicy zakończyły się już na początku listopada, ostatnie tygodnie były oczekiwaniem na zakończenie odbiorów technicznych.

Budowa 11-kilometrowego odcinka bełchatowskiej obwodnicy w ciągu DK nr 74 pochłonęła blisko 150 milionów złotych. Jej trasa  wiodzie przez miejscowości: Helenów, Zawady, Ławy, Domiechowice, kończąc swój bieg w Nowym Świecie, gdzie kierowcy wjadą na stary ślad drogi krajowej.

 

- Dla bełchatowian to doskonała informacja, liczymy, że mieszkańcy odczują „wyprowadzenie” TIRów poza Bełchatów, bo taki właśnie jest cel nowo powstałej obwodnicy. Pozbyć się niezwykle uciążliwego, zarówno dla mieszkańców, jak i infrastruktury Bełchatowa ruchu tranzytowego z krajowej "74" – podkreśla Wiceprezydent Bełchatowa Ireneusz Owczarek. Obwodnica ma równiez ogromne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się lub zdecydują zainwestować na terenach inwestycyjnych przy ul. Czaplinieckiej. Strefa ekonomiczna położóna jest bezpośrdenio przy nowej obwodnicy, co ułatwi inwestorom komunkację z ważnymi szkalami drogowymi A1 i A2.

 

Z lotu ptaka widać więcej… …dlatego stworzyliśmy dla Was specjalną stronę internetową, z której możecie obejrzeć nasze Miasto z niemal 400 metrów ponad ziemią. www.zobacz.belchatow.pl to wirtualny spacer po Bełchatowie stworzony z czterech panoram sferycznych. Pierwsza ukazuje centrum miasta wraz z oznaczeniami najważniejszych obiektów. Druga panorama stworzona została dla przedsiębiorców. Można na niej obejrzeć tereny inwestycyjne Miasta. Dzięki panoramie doskonale widać świetne położenie strefy ekonomicznej Bełchatowa, jej infrastrukturę oraz nowo wybudowaną obwodnicę miasta. Kolejna panorama pozwala na obejrzenie osiedla Binków, Słonecznego i Okrzei. Dodatkowo przygotowaliśmy panoramę dla wszystkich fanów SkatePlazy. Nawigacja strony pozwala na przybliżanie dowolnych miejsc, ich umiejscowienie na mapach google maps oraz otwieranie informacji o wybranych ważniejszych instytucjach miejskich, zabytkach oraz miejscach rekreacji. Najlepszy efekt oglądania Miasta z lotu ptaka można uzyskać za pomocą gogli cardboard. Strona została bowiem przygotowana do oglądania za pomocą specjalnych gogli vr w rozszerzonej rzeczywistości. Jedynym warunkiem jest posiadanie telefonu typu smartfon posiadającego żyroskop. Gogle cardboard są narzędziem ogólnodostępnym w sklepach internetowych.

 

 

Do połowy października w Strefie Czaplinecka powstanie droga, to kolejny etap kompleksowego uzbrojenia tamtejszych terenów inwestycyjnych, a te zdecydowanie zyskują na atrakcyjności dzięki  usytuowaniu tuż przy północnej obwodnicy Bełchatowa. Oddanie do użytku obu inwestycji praktycznie zbiegnie się w czasie, a to oznacza, że z końcem tego roku inwestorzy będą mogli skorzystać z doskonale przygotowanych terenów pod swoje inwestycje.

 

Firma Herbsland w sobotę, 13 lutego oficjalnie otworzyła zakład produkcyjny wybudowany przy ulicy Przemysłowej. Nowoczesna fabryka, w której produkowany będzie Fresher®, innowacyjny, w 100% ziołowy odświeżacz oddechu, już na początku działalności zatrudni czterdzieści osób. Pierwszy i przez wzgląd na wymogi sanitarno-higieniczne ostatni raz władze miasta i grupa dziennikarzy mogła wejść i obejrzeć hale produkcyjną, zakładowe laboratorium oraz magazyn surowców. Herbsland inwestując w Bełchatowie 20 milionów złotych wyposażył fabrykę w najnowocześniejszą, energooszczędną i w pełni zautomatyzowaną linią technologiczną. Zgodnie z zapowiedziami inwestorów produkcja Freshera® ruszy jeszcze pod koniec tego miesiąca.

 
 

2 i 3 lutego w Hotelu Wodnik na Słoku przedsiębiorcy z naszego regionu spotkają się na I Forum Gospodarczym Powiatu Bełchatowskiego.  Na wydarzenie złożą się prezentacje i panele dyskusyjne w takich obszarach jak przedsiębiorczość, innowacja i technologie, współpraca terytorialna, społeczeństwo, współpraca biznesu z samorządem, OZE. Organizatorem forum jest Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, a patronem honorowym Zbigniew Rau, wojewoda łódzki. Udział w forum jest bezpłatny, rejestrować się można poprzez formularz internetowy na stronie poświęconej Forum.

 

Na ulicy przemysłowej w Bełchatowie, powstaje zakład gwarantujący pracę dla około 40 osób. Firma Herbsland Sp z o.o. jest bezpośrednim importerem przypraw i ziół z całego świata. Ponadto, zajmuje się przygotowywaniem surowców i produkcją wyrobów ziołoleczniczych.


Siedziba Firmy przy ul.Przemysłowej

 

 

Ruszyła VIIII edycja konkursu „Firma na medal”, której organizatorem jest Starostwo Powiatowe.
Konkurs skierowany jest on do przedsiębiorców zarejestrowanych i prowadzących swoją działalność na terenie Powiatu Bełchatowskiego. W tegorocznej edycji konkursu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o tytuł w dwóch kategoriach. Pierwsza obejmuje firmy działające od roku do trzech lat (do tej pory było do dwóch lat), druga kategoria dla firm działających powyżej trzech lat podzielona została na dwie grupy – małych i średnich firm zatrudniających do 50 osób oraz firm z zatrudnieniem powyżej 50 osób. "Firma na medal" to szansa dla przedsiębiorców na uzyskanie prestiżowego tytułu i promocję. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w trakcie I Forum Gospodarczego Powiatu Bełchatowskiego, które planowane jest na początek lutego 2016 roku.
Kapituła konkursowa oceniać będzie m.in.: wskaźniki ekonomiczne, działania innowacyjne, tworzenie nowych miejsc pracy, korzystanie z funduszy unijnych, dbałość o środowisko naturalne czy sposoby promocji firm. Formularz zgłoszeniowy oraz Regulamin Konkursu dostępne są na stronie internetowej Powiatu Bełchatowskiego – www.powiat-belchatowski.pl.
Zgłoszenia można składać do 31 grudnia 2015 roku w sekretariacie starostwa w Bełchatowie. Szczegółowych informacji udziela organizator: Starostwo Powiatowe, Zespół ds. Promocji, tel. 44 635 86 42.

 

Jeszcze tylko do końca bieżącego roku, można ubiegać się o unijne wsparcie w ramach Inicjatywy Jeremie. Wsparcie Jeremie to preferencyjne pożyczki na inwestycje. Można je uzyskać w Fundacji Rozwoju Gminy Zelów, która już od ponad 20 lat wspiera rozwój gospodarczy całego regionu łódzkiego (nie tylko Gminy Zelów jak może sugerować nazwa).
W ramach środków z Jeremiego Fundacja oferuje pożyczkę na inwestycje oprocentowaną już od 2.36% w skali roku. Inwestycja musi znajdować się na terenie województwa łódzkiego i tym samym firma musi posiadać siedzibę lub oddział  w tym województwie.
Maksymalna kwota pożyczki to 250 000 zł na okres do 60 m-cy. Istnieje możliwość 6 miesięcznej  karencji w spłacie kapitału.
W przypadku Inicjatywy nie ma prowizji i dodatkowych opłat! 

 

Frame Factory, producent ultralekkich konstrukcji stalowych dla budownictwa szkieletowego pierwszym inwestorem w strefie Czapliniecka. 31 sierpnia prezydent Mariola Czechowska i  przedstawiciel spółki – Marcin Rzepecki podpisali umowę dzierżawy 1,5 hektara gruntu, na którym stanie nowy zakład produkcyjny.  Docelowo zatrudnienie w nim ma znaleźć około trzydziestu osób.

Budowa nowego zakładu może ruszyć w drugim kwartale 2016 roku, zakończyć ma się w niespełna rok. Jak podkreśla Marcin Rzepecki z Frame Factory  : sama budowa jest tak naprawdę niewielką częścią całego procesu inwestycyjnego. Klu przedsięwzięcia to uruchomienie nowoczesnej linii produkcyjnej, której powstanie jest efektem badań prowadzonych wspólnie z Politechniką Łódzką. Teraz chcemy opatentowaną technologię wdrożyć do nowo powstałego zakładu. Marcin Rzepecki podkreśla, że w tym zakresie firma podjęła współpracę z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. "Projekt naszym zdaniem jest na tyle innowacyjny, że szybko uzyskamy pozytywną decyzję PARPu, dostaniemy dotację i tym samym zielone światło do realizacji. Spółka szacuje, że wartość całej inwestycji przekroczy koszt 15 milionów złotych."

 

Zapraszamy przedsiębiorców do udziału w Konkursie "Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego", organizowanego już po raz szósty przez Wojewodę Łódzkiego oraz Marszałka Województwa Łódzkiego.  Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 czerwca 2015 r.
Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego sprzyja promocji przedsiębiorstw, daje im możliwość prezentacji działań oraz popularyzuje wypracowane w regionie łódzkim drogi osiągania sukcesów gospodarczych na rynku polskim i rynkach zagranicznych. Stanowi wyróżnienie i podziękowanie dla przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych i wynalazców, osiągających najlepsze efekty ekonomiczne oraz cieszących się uznaniem w województwie, kraju i za granicą. Premiowane są podmioty budujące pozytywny wizerunek regionu. Istotnym kryterium jest, aby wnosiły one znaczący i trwały wkład w unowocześnienie i rozwój gospodarczy województwa.

 
Wszystkie prawa zastrzeżone - 2015